Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 6856339



*

nr 685 6339


Porslin

7 del. Koka, Rörstrand


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2011
kl 17:08:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/3 17:02:13 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik koka porslin rörstrand skandinavien sverige
  • 6022 Bordslampa
    Imariedekor, porslin. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:59
  • 6385 Bordslampa
    porslin, mend dekor av fåglar. Höjd: 35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:06
  • 6439 Bordslampor
    2 st, Porslin. Höjd: 60 ca
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:09
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:31
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr